header stip
logo background

Za co se dnes utrácí

Jedna věc je peníze vydělat, druhá utratit. Způsobů, jak vydělávat je mnoho a snad ještě více je způsobů, jak utrácet. Některé základní položky jsou pro všechny víceméně stejné, jiné jsou hodně individuální.

Náklady na životní potřeby

Podívejme se nejdříve, které ty položky máme tedy více či méně stejné. Jsou to takové, které podmiňují základní životní potřeby. Takže denně potřebujeme někde spát, najíst se a napít, něco si obléct. To máme všichni společné, ať je zima nebo léto.

Finance léto vs. Zima

Finanční zátěž pociťujeme jinak v létě a jinak v zimě a souvisí to, jak jinak, s počasím. Léto je léto, to potřebujeme jen minimum oblečení, není třeba topit a když je opravdu velké horko, tak toho ani tolik nesníme. Z tohoto pohledu je finanční zátěž zimy rozhodně větší.

Individuální investice

Tak to bychom měli, podívejme se teď na možná zajímavější položky rozpočtu a to takové, které jsou hodně individuální. Někdo třeba investuje více do sportu, jiný do kultury a další do domácích mazlíčků. Ale jsou i takoví lidé, kteří s radostí udají spousty peněz za alkohol nebo hazard.

Občasné investice

Mně přijde nejhezčí myšlenka, investovat do dárků pro blízké a do vlastní dovolené. To už se ale dostáváme k financím, které většinou vynakládáme jen párkrát do roka, ale patří k penězům, které utratí snad každý.