header stip
logo background

Studium ekonomie

Ekonomie je velmi důležitý obor, jelikož ekonomika zasahuje všechny a všude. Proto má význam se jí zabývat a něco se o ní dozvědět. Můžeme si vybírat dokonce z několika možností studia. Pojďme si některé trošku přiblížit.

Studium na ekonomce

Tak, kde by se asi ekonomika dala studovat? Ekonomická škola, asi napadne většinu. Tam se určitě něco o financích dozvíme. A dozvíme se toho opravdu mnoho. Dokážeme dokonce zpaměti popsat vzorec na několik stran. To, že už to v životě pravděpodobně nikdy nevyužijeme, je druhá věc, vždyť je to tak úchvatné. Ale to nevadí, je to akademická ekonomie.

Šedá ekonomika

Ale z ekonomky víme, že existuje taky šedá ekonomie. A ta, abychom o ní měli fakt přehled, se studuje kde? Kdo mě naučí vzorečky a vysvětlí nové trendy? Studuje se na ulici? Nebo v těch nejluxusnějších palácích? Nevím, ale hlavně by mě docela zajímalo, jestli tam taky vyučují předmět Jak úspěšně podnikat ve vězení. Pokud teda vězení nemá být vyšší formou studia.

Myslet ekonomicky

Pokud by si někdo nevybral, nabízí se možnost samostudia. Můžeme si zajít do knihovny nebo čerpat informace třeba z internetu a ověřovat je praxí každodenní zkušenosti. Je to v podstatě metoda výzkumu a pokud se k ní postavíme zodpovědně a nasadíme relevantní metody, snad se dostaneme ke konkrétním závěrům a naučíme se myslet ekonomicky. Hlavně si umět vybrat.