header stip
logo background

Ceny benzínu

Ceny benzínu i nafty se nám již delší dobu drží nad třiceti korunami na litr. Dnes je průměrná cena někde kolem 36 korun, ale bývalo i hůř. Ne o moc, ale přesto. Na druhou stranu, ale bývalo také lépe, ještě před pár lety se ceny pohybovaly kolem 25 korun a to už je jiná.

Rozdíl deseti korun

Rozdíl deseti korun na litru benzínu už je hodně znatelný. Při plné nádrži, dejme tomu padesát litrů, to dělá markantní rozdíl. Celá pětistovka. A pokud jezdíte častěji, potřebujete natankovat párkrát do měsíce, a to už se pohybujeme v řádu tisíců. To už je potom v rozpočtu vidět.

Rozdíl osmdesáti korun

Ještě větší rozdíl jsme mohli letos zaznamenat v arabských zemích, kde došlo ke konfliktům. Egypt, Libye a další. Například právě v Libyi stál před vypuknutím nepokojů lit v přepočtu osm korun a během pár měsíců se vyšplhal na neuvěřitelných osmdesát korun, což je desetinásobek. To už je potom rozdíl 3 500 korun na jedné nádrži.

Ještě větší rozdíl

Jenomže právě nepokoje v oblastech těžby ropy má zásadní vliv na celosvětovou ekonomiku. Pohonné hmoty jsou důležité pro přepravu veškerého zboží včetně potravin, což zvedá hodnotu těchto komodit. Zvyšují se ceny za veřejnou dopravu a tak dále.

Souvislosti

Ceny benzínu se ovšem odvíjejí od cen ropy, což je surovina využívaná v mnoha oblastech lidské činnosti. Využívá ji zpracovatelský, farmaceutický i potravinářský průmysl. Ceny benzínu jsou tedy jen zrnkem písku a celý problém má daleko širší souvislosti.