header stip
logo background

Jak zacházet s penězi

Někdo to s penězi umí líp, někdo hůř a někdo v podstatě vůbec. Možná teď spoustu lidí napadne otázka „Ale čím to je a dá se to nějak změnit?“. Ano změnit se to dá, ale předpokládá to jistou důslednost a disciplínu a také většinou změnu názorů.

Peníze a postoje

Lidé zaujímají v životě spousty postojů, jak jste si možná všimli, ony postoje mají tendenci se opakovat, což je dané především tím, že na určitou věc máme nějaký konkrétní názor, který poté určuje, jak na ony konkrétní události reagujeme. Pokud si v případě financí zvykneme nebrat je příliš vážně, pravděpodobně je vážně opravdu brát nebudeme až do doby dokud se to nepokusíme změnit.

Osvojení nových názorů

Abychom se tedy naučili lépe zacházet s penězi je potřeby si osvojit nové názory. Není žádoucí je dále brát na lehkou váhu a je potřeba si uvědomit, že k životu prostě patří a podle toho se chovat. Předpokládá to mít o svých financích neustále přehled a zacházet s nimi co nejhospodárněji.

Finanční přehled

V rámci přehledu o vlastních financích bychom měli vždy vědět kolik peněz a na jaké účely vynakládáme. Některé částky jsme nuceni vynakládat pravidelně a tudíž, je můžeme vždy s předstihem zanést do rozpočtu. Jiné jsou takzvaně volné, ale o jejich přibližné hodnotě můžeme alespoň tušit.

Nečekané výdaje

Existuje navíc jedna položka, se kterou počítat nemůžeme, ale občas se do rozpočtu přidá a tou jsou nečekané výdaje. Také na ně bychom měli být připraveni.