header stip
logo background

Jak pronajmout byt

Nemovitost je investice, která se vyplatí z dlouhodobého hlediska. Může se vám stát, že máte v nějakém městě byt, ale práce vás zažene úplně někam jinam. Co pak s bytem, vždyť je za něj potřeba každý měsíc platit. Každopádně nemá smysl se jej vzdávat, pokud ovšem nepřemýšlíte nad koupí bytu v nové destinaci a peníze z prodeje nechcete investovat právě do něj.

Pronájem

Řešením může být pronájem bytu. Nemovitost vám tím pádem zůstane a prodat ji můžete kdykoliv. Peníze vložené do nemovitosti navíc bývají chápány, jako jedna z nejvýhodnějších investic. Pokud totiž nevíte, co byste s utrženými penězi podnikli, mohlo by se vám taky stát, že by se prostě rozkutálely.

Jak hledat podnájemníka

Pojďme se teď podívat, jakým způsobem a za jakých podmínek se dá byt pronajmout. V zásadě jsou tři možnosti, jak hledat podnájemníka. Ideální je poptat se známých a sehnat někoho na doporučení. Další variantou je zadat si inzerát, ať již do tisku nebo na internetu, to už záleží především na lokalitě. Můžete také oslovit realitní kancelář, která vám pronájem ochotně zprostředkuje.

Podmínky pronájmu

Jaké si stanovíte podmínky pronájmu, je už zcela na vás. Je dobré vzít si od nového nájemce vratnou zálohu, která bývá většinou ve výši jednoho nájmu. Cenu si stanovte podle vlastního uvážení, měla by vám pokrýt veškeré náklady a pokud nechcete shánět nájemníky častěji, neměla by převyšovat cenu obvyklou.