header stip
logo background

Jak na rodinné finance

Vyrovnané rodinné finance jsou jedním ze základů úspěšného fungování každé domácnosti. Ovšem ne každý to s financemi umí stejně dobře, a také proto jedni s nimi vycházejí bezproblémově a jiní s touto problematikou trošku válčí.

Vyrovnaný rozpočet

Abychom udržovali rozpočet domácnosti v patřičných mezích a časem se z něj nestal jakýsi leviatan, měli bychom si osvojit pár základních pravidel. Základní pravidlo je, že bychom měli mít o svých financích přehled a to průběžně.

Finanční toky

Abychom si získali přehled o rodinných financích, měli bychom mít ujasněné veškeré finanční toky a ty mít rozdělené na několik položek. Jsou totiž určité položky, které se pravidelně každý měsíc opakují, jako jsou náklady na bydlení a služby s tím spojené. Položky jako jsou potraviny a podobně jsou podobné, a jejich spotřeba se dá s určitou odchylkou také odhadnout.

Úvěry a konsolidace

Specifickou položku domácnosti představují různé úvěry. Může se jednat o hypotéku, spoření nebo spotřebitelský úvěr. Tady je vhodné zvážit nastavení jednotlivých produktů, případně popřemýšlet o konsolidaci.

Finanční poradci

Pokud byste si s poslední položkou nevěděli rady, můžete si vzít na pomoc některého z finančních poradců, kteří Vám mohou v tomto směru poskytnout cenné rady vedoucí k dlouhodobějším úsporám.