header stip
logo background

Povinné ručení

Vlastnictví osobního vozidla s sebou samozřejmě nese kromě výhod také povinnosti. Vedle registrace vozidla na odboru dopravy místně příslušném Magistrátu je to také samozřejmě povinnost platit zákonné pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla - neboli lidově řečeno povinné ručení.

Co to povinné ručení je a jak se vlastně platí?

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

Dá se říci, že povinné ručení je pojištění jako každé jiné – pojišťovací společnost, se kterou máte sepsanou smlouvu, vám garantuje, že pokud způsobíte nějakou nehodu, hradí za vás náklady na odstranění škod po nehodě. Ale pozor – neuhradí škodu na Vašem vozidle. Pokud chcete mít pojištěnu i tuto možnost, musíte mít sjednáno tzv. Havarijní pojištění.

Kdy za Vás pojišťovna nezaplatí

Jsou ovšem výjimky, kdy pojišťovna škodu neuhradí, respektive škodu uhradí, ale výši plnění bude vymáhat po vás. Jedná se zejména o připady, kdy jste nehodu způsobili pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných a psychotropních látek, ale i třeba tehdy, když jste řídili bez platného řidičského oprávnění a podobně.

Sjednání přímo při nákupu vozidla

Dnes je už běžnou praxí, že prodejce nových nebo ojetých vozidel Vám při koupi auta přímo nabídne sjednání zákonné pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla při koupi auta. Bez tohoto pojištění vlastně ani nemůžete z prodejny aut nebo autobazaru odjet. Pokud Vám pojišťovna nebude vyhovovat, můžete ji kdykoliv změnit podle podmínek daných zákonem a obchodními podmínkami příslušné pojišťovny.